Здравствени услови за упис у Ваздухопловну академију
Кандидати који конкуришу за упис у Ваздухопловну академију обављају здравствени преглед у Дому здравља Нови Београд – Диспанзер за медицину рада
Нови Београд, Омладинских бригада 104.
Посебни здравствени услови за упис ученика у први разред Ваздухопловне академије
- Авио – техничар: а1 – а2 – а6 – б1 – ц1 – д1 – д2 – д3 – е – г – х
- Авио – техничар за ваздухоплов и мотор – оглед: а1 – а2 – а6 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – г
- Авио – техничар за електро опрему ваздухоплова – оглед: а1 – а2 – а4 – а6 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – г
- Авио – техничар за електронску опрему ваздухоплова – оглед: а1 – а2 – а4 – а6 – ц1 – д1 – д2 – д3 – г
- Мехатроничар за транспортне системе аеродрома: а1 – а2 – б – д1 – д2 – д3 – е – ф – г
- Мехатроничар за ракетне системе – оглед: а1 – а2 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – е – ф – г
- Мехатроничар за радарске системе – оглед: а1 – а2 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – е – ф – г
- Техничар ваздушног саобраћаја: а1 – а2 – а4 – а7 – а8 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – е – г
- Техничар ваздушног саобраћаја за безбедност: а1 – а2 – а4 – а7 – а8 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – е – г
- Техничар ваздушног саобраћаја за спасавање: а1 – а2 – а4 – а7 – а8 – б – ц1 – д1 – д2 – д3 – е – г
Посебни здравствени услови за упис ученика у први разред Ваздухопловне академије исказани су словним ознакама које значе:
а1 – нормалан вид на близину
а2 – нормалан вид на даљину
а4 – нормалан колорни вид (распознавање основних боја)
а6 – нормалан стереоскопски вид
а7 – нормална ширина видног поља
а8 – нормална адаптација на таму
б – нормалан слух
б1 – нормалан слух*
ц1 – нормална функција равнотеже
д1 – нормална функција горњих екстремитета
д2 – нормална функција доњих екстремитета
д3 – нормална функција кичменог стуба
е – нормална функција кардиоваскуларног система
ф – нормална функција респираторног система
г – нормална функција нервног система
х – нормална функција ендокриног система
Ради јединственог тумачења и процењивања посебних здравствених услова за упис ученика у први разред средње школе школски лекари и лекари специјалисти треба да се придржавају следећих критеријума:
а1 – нормалан вид на близину: оштрина вида од 0,8 и више. Довољан је и монокуларни вид. Ова оштрина вида може се постићи и ношењем корективних помагала.
а2 – нормалан вид на даљину: оштрина вида од 0,8 и више. Довољан је и монокуларни вид. Ова оштрина вида може се постићи и ношењем корективних помагала.
а4 – нормални колорни вид (распознавање основних боја): црвена, зелена и плава.
а6 – нормалан стереоскопски вид: оштрина вида од 0,8 и више која се постиже без употребе корективних помагала на оба ока појединачно и постојање стереоскопског вида на ortho – rater – у.
а7 – нормална ширина видног поља: ширина видног поља која одговара ширини видног поља испитивача – методом конфронтације или ширина видног поља од 60 степени назално и 90 степени темпорално на сваком оку – перитестом по Becku на orth – rater – у.
а8 – нормална адаптација на таму: потребан офталмолошки преглед – тест на никтомату по Schober – у или скотоптикометру по Heinsius – у.
Напомена: Због јако строгог нивоа испитивања стереоскопског вида и колорног вида на ortho – rater – у, сви кандидати који имају испаде ових функција морају се проверити тестом на псеудоизохроматским таблицама за испитивање колорног вида (Ishiara, Stilling) и тестовима за стереоскопски вид (Titmus, Lang, Randot). Ова се провера врши пре дефинитивног мишљења, тј. савета на нивоу професионалне оријентације.
б – нормалан слух: нормалан слух на нивоу говорне комуникације; кандидат може без тешкоћа да комуницира са својом околином и да чује звучне сигнале и упозорења на опасност.
б1 – нормалан слух*: кандидат чује све звучне фреквенције од 1 до 20 dВ. Ознака са звездицом (*) упућује да је за ове образовне профиле потребна аудиометрија.
ц1 – нормална функција равнотеже: кандидат може да се креће без тешкоћа. Неће се узимати у обзир оштећења чула и центра за равнотежу која немају утицаја на кретање.
д1 – нормална функција горњих екстремитета: подразумева очувану активну покретљивост свих зглобова горњих екстремитета до физиолошких амплитуда.
д2 – нормална функција доњих екстремитета: подразумева очувану активну покретљивост свих зглобова доњих екстремитета до физиолошких амплитуда.
д3 – нормална функција кичменог стуба: подразумева очувану активну покретљивост свих делова кичменог стуба до физиолошких амплитуда.
е – нормална функција кардиоваскуларног система: подразумева нормалан крвни притисак, нормалан ЕКГ налаз и одсуство срчаних мана.
ф – нормална функција респираторног система: подразумева нормалан функционални налаз на плућима.
г – нормална функција нервног система: подразумева одсуство епилепсије и других неуролошких поремећаја. У случају сумње на неуролошко обољење потребан је неуролошки преглед.
х – нормална функција ендокриног система: функција ендокриних жлезда је у границама нормале.